Myönnetyt kunniamerkit

Vapaudenristin ritarikunnan kunniamerkkejä annetaan pääsääntöisesti kahdesti vuodessa. 4.6. puolustusvoimain lippujuhlan päivänä palkitaan puolustusvoimissa ja rajavartiolaitoksessa palvelevia. Itsenäisyyspäivänä 6.12. palkitaan muita maanpuolustuksen hyväksi tehdyssä työssä ansioituneita. Erityisistä syistä kunniamerkki voidaan antaa myös muuna ajankohtana.

 

 

Puolustusvoimain lippujuhlapäivänä 04.06.2017 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Takanen Kari Juhani, Vara-amiraali Klaukkala 1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

1. luokan Vapaudenristi

Laatikainen Pertti Olavi, Prikaatikenraali Vantaa 1. luokan Vapaudenristi

2. luokan Vapaudenristi

Anttalainen Jari Olavi, Eversti Tuusula 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Karnio Teemu Kristian, Apulaisosastopäällikkö 3. luokan Vapaudenristi
Maaluoto Marko Tapio, Majuri Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Savolainen Arja Kaarina, Ylitarkastaja Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Uusi-Erkkilä Isto Juha Tapio, Lääkintämajuri Tampre 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Jantunen Saara Ilona, Tutkija 4. luokan Vapaudenristi
Karanko Pekka Yrjö Juhani, Teknikkokapteeni 4. luokan Vapaudenristi
Karlsson Jani Johannes, Kapteeni Naantali 4. luokan Vapaudenristi
Oksanen Immo Martti, Teknikkokapteeni Pori 4. luokan Vapaudenristi

1. luokan Vapaudenmitali

Berg Jarno Ilmari, Ylikersantti 1. luokan Vapaudenmitali
Löfström Jari Tapani, Ylikersantti Helsinki 1. luokan Vapaudenmitali
Pesonen Antto Viljami, Vääpeli Helsinki 1. luokan Vapaudenmitali

Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali

Pasanen Arto Armas, Varastomies Haapajärvi Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali


Itsenäisyyspäivänä 06.12.2016 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Kiljunen Paavo Kalevi, Puheenjohtaja, kenraaliluutnantti Espoo 1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

2. luokan Vapaudenristi

Lantto Ilkka Antero, Kauppaneuvos Oulu 2. luokan Vapaudenristi
Mikkonen Osmo Arto Johannes, Puheenjohtaja, eversti Kouvola 2. luokan Vapaudenristi
Piispanen Matti Juhani, Hallitusneuvos Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Ruotsalainen Pertti Tapio, Hallintopäällikkö, eversti Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Saloheimo Veijo Aksel, Professori Joensuu 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Knuuti Veli Jukka, Päätoimittaja Espoo 3. luokan Vapaudenristi
Martiskainen Sampo Ilmari, Riskipäällikkö Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Tallqvist Torsten Birger, Ylitarkastaja Kirkkonummi 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Ahtola Pekka Juhani, Ekonomi Espoo 4. luokan Vapaudenristi
Hakulinen Esko Reima Olavi, Varapuheenjohtaja Seinäjoki 4. luokan Vapaudenristi
Hollmén Sirkka-Liisa, Valtiotieteiden maisteri Salo 4. luokan Vapaudenristi
Pohjola Ilpo Antero, Start-up valmentaja Liperi 4. luokan Vapaudenristi
Toivonen Pekka Vilhelm, Liikuntaneuvos, kapteeni Jyväskylä 4. luokan Vapaudenristi
Väresmaa Aila Sinikka, Sotilaskotisisar Mikkeli 4. luokan Vapaudenristi